Yuhůův weblog o webu

v neděli 29. srpna 2004

Živé fosílie HTML 1/7 - XMP

XMP je historický a zavržený HTML tag, který je přes svou historičnost stále podporován v dnešních prohlížečích. Párový tag <xmp> způsobí, že se v něm zanořené tagy nevyhodnocují a vypisují se spolu s okolním textem do stránky včetně svých zobáčků.

Tag XMP je zavržený už dlouho. Nevím to jistě, ale myslím, že pochází ještě ze SGML (předchůdce HTML). Ve čtvrté verzi HTML, kterou dnes doporučuji používat, už není a je zavržený (obsolete).

Co konkrétně to "zavržení" znamená?

Že ten tag v budoucnu sice může, ale nemusí být dále podporován (plus že samozřejmě není validní podle žádné nové normy). Konkrétně je ta "možná nepodpora" třeba vidět na příkladu XMP v prohlížeči Opera. Chose sice (viz odkaz níže) uvádí, že XMP v Opeře chodí, ale mně nechodí (chová se jako tag <pre>).

Ačkoli se většinou dá bez tagu <xmp> obejít, přece existují situace, kdy je jeho použití pohodlné. Zrovna konkrétně v tomto blogu jsem zpočátku koketoval s tím, že bych příklady kódů v kódoval přes <xmp>. Bylo by to velmi rychlé. Pak jsem si ale řekl, že zas takové prase nejsem. Při použití zavržených tagů se totiž dost často vynořují různé neočekávané problémky, což nemám zapotřebí (například špatné pozdější kopírování textu, Opera xmp asi nebere apod.).

Příklad použití tagu <xmp>

<xmp>
<a href="stranka.html">Odkaz</a>
</xmp>

Na výsledné stránce se místo podtrženého funkčního odkazu objeví text:

<a href="stranka.html">Odkaz</a>

Tag <xmp> se velmi podobá tagu <pre>. Stejně jako PRE zobrazuje bílé znaky zdroje, udržuje původní formátování a vypisuje se neproporcioálním písmem (nejč. Courierem). Jinak řečeno XMP se od PRE liší jenom tím, že vypisuje i tagy. Více si s tímto tagem jistě vyhrajete sami.

Abych se o <xmp> rozepsal, mě vyzval Pixy v komentářích pod jedním svým článkem. Mile rád tak činím. (Minule mi naopak pomohl Pixy, když jsem nevěděl, co je to Chucpe.) Pixy momentálně zrovna zápolilí s javascriptem. Tag XMP se zrovna hodí na ladění výstupu z javascriptu, tak na to u Pixyho přišla řeč. V situaci, kdy se někdy zapisuje skript skriptem (ano, jsou takové případy) a blbne to, je dobré podívat se bookmarkletem s použitím XMP na "mezivýsledek". Více a lépe o tom píše Chose, jeden z nejlepších českých HTML kodérů, který mě mimochodem tuto metodu naučil osobně (díky).

Kromě zavržených existují tagy a atributy nedoporučené (deprecated). Spolu se zavrženými tagy a atributy tvoří množinu postupů, které se při tvorbě snažím co nejvíce vyhýbat. Občas se ale něco ze starého nářadí hodí. Někdy jsou to opravdu užitečné věci, jindy jsou jen pro pobavení či poučení. Nechť je vám XMP i ve své zavrženosti k užitku! Příště se podívám na další HTML vykopávku. Pokusím se psát pouze o věcech k něčemu užitečných.

Za domácí úkol si prostudujte podporu zavržených tagů <plaintext> a <listing>, které jsou zrovna úplně k ničemu.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz