Yuhůův weblog o webu

v neděli 29. srpna 2004

Živé fosílie HTML 1/7 - XMP

XMP je historický a zavržený HTML tag, který je přes svou historičnost stále podporován v dnešních prohlížečích. Párový tag <xmp> způsobí, že se v něm zanořené tagy nevyhodnocují a vypisují se spolu s okolním textem do stránky včetně svých zobáčků.

Tag XMP je zavržený už dlouho. Nevím to jistě, ale myslím, že pochází ještě ze SGML (předchůdce HTML). Ve čtvrté verzi HTML, kterou dnes doporučuji používat, už není a je zavržený.

Co konkrétně to "zavržení" znamená?

Že ten tag v budoucnu sice může, ale nemusí být dále podporován (plus že samozřejmě není validní podle žádné nové normy). Konkrétně je ta "možná nepodpora" třeba vidět na příkladu XMP v prohlížeči Opera. Chose sice (viz odkaz níže) uvádí, že XMP v Opeře chodí, ale mně nechodí (chová se jako tag <pre>).

Ačkoli se většinou dá bez tagu <xmp> obejít, přece existují situace, kdy je jeho použití pohodlné. Zrovna konkrétně v tomto blogu jsem zpočátku koketoval s tím, že bych příklady kódů v kódoval přes <xmp>. Pak jsem si ale řekl, že zas takové prase nejsem.

Když se do HTML kódu napíše například:

<xmp>
<a href="stranka.html">Odkaz</a>
</xmp>

tak se na výsledné stránce místo podtrženého funkčního odkazu objeví text:

<a href="stranka.html">Odkaz</a>

Abych se o <xmp> rozepsal, mě vyzval Pixy v komentářích pod jedním svým článkem. Mile rád. (Minule se zase rozepsal Pixy, když jsem nevěděl, co je to Chucpe.) Tag XMP se totiž hodí zejména na ladění výstupu z javascriptu, tak na to u Pixyho přišla řeč. V situaci, kdy se někdy zapisuje skript skriptem (ano, jsou takové případy) a blbne to, je dobré podívat se bookmarkletem s použitím XMP na "mezivýsledek". Více a lépe o tom píše Chose, který mě mimochodem tuto metodu naučil osobně (díky).

Kromě zavržených existují tagy a atributy nedoporučené.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz