Yuhůův weblog o webu

v pátek 3. prosince 2004

Tiscali hledá s Google

Jeden z menších českých portálů, Tiscali.cz, změnil v těchto dnech poskytovatele fulltextové vyhledávací technologie na Google. Zároveň začal přebírat placené odkazy z AdWords a zařadil se tak do reklamní sítě Google.

Pokud si dobře pamatuji, dosud hledalo na Tiscali Jyxo a placené odkazy šly z eTargetu. Nyní tedy na Tiscali vyhledává Google a placené odkazy přicházejí z Google AdWords.

Znamená to dvě věci:

Některým českým inzerentům v AdWords se v reklamních sestavách začaly dnes objevovat zobrazení a prokliky z obsahové sítě. Domnívám se, že to přímo souvisí právě s Tiscali. Podle čísel, která mám k dispozici, to vypadá, že počet prokliků a zobrazení česky cílených reklam v AdWords stoupnul s příchodem Tiscali o 10 - 15 procent. Hledání na Tiscali se ale podílí na českých referrerech jenom asi sedmi desetinami procenta (podle Toplistu z 10. 11.). Je tedy možné, že vyhledávání Googlem nyní běží i jinde a na zvýšení provozu z AdWords se podílejí i další weby (o kterých nevím).

Tiscali ve vyhledávání reklamy z AdWords strká jak do pravého sloupku, tak nad hlavní výsledky (5 reklam). Přijde mi to poněkud přeplácané, mám pocit, jako by jediným účelem toho webu byla reklama. Což ostatně přetrvává z minula. Pokud chcete mít reklamy na Google, ale nikoli na Tiscali, můžete si v AdWords v nastavení kampaně vypnout partnerské vyhledávače.

Společnost Tiscali je tuším italská. Někdy v létě proběhla médii informace, že se česká pobočka bude (spolu s jinými evropskými) zavírat, protože jim to tu krachuje. Po pár hodinách zprávu dementovali, ale ostuju si utržili pěknou. Webový portál chápu pouze jako přívažek jiných aktivit Tiscali v ČR.

Zpětně jsem dohledal článek v Euru, který příchod Google na Tiscali před časem avizoval. V textu mě zaujalo, že chybně označuje Google za "nejužívanější vyhledávač v ČR" a že zcela ignoroval technologii Jyxo, v té době na Tiscali běžící.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz