Informace o blogování

Co je to weblog?

Weblog je zápisník vystavený na internetu. Deníček, zpravodajství, pravidelně doplňované postřehy.

Lidé píšou svoje weblogy v poslední době víc než dříve, protože:

Pokud si někdo psal zápisky na web ve dvacátém století, tak měl smůlu, protože tehdy se tomu ještě neříkalo weblog.

Weblogy se dělí:

Co je to blog?

Totéž co weblog, akorát je to kratší.

Na co je trvalý odkaz?

Kdyby tam nebyl, tak by se na jednotlivý příspěvek nedalo odkazovat z jiných stránek. Dalo by se sice odkázat na hlavní stránku toho weblogu, ale tam za čas budou úplně jiné příspěvky. Trvalý odkaz vede do archivu, kde příspěvek vždy bude a zůstane na stále stejné adrese.

Trvalému odkazu se též říká permalink, já mu říkám permoník.

Co je to perex?

Perex je strašně profi slovo. Znamená první odstavec článku. Obsah perexu se také objeví v RSS výstupu. Nic víc. Prostě hodně profi slovo, můžete s tím dobře machrovat.

Co je to RSS

Někteří zvláštní lidé používají programy, kterým se říká RSS čtečky. RSS čtečka jim řekne, kde se kdy objevilo něco nového. Tak proto je tam dole to RSS. Kdyby blog neměl RSS výstup, tak se tito lidé nedozvědí, že něco píšete, což by byla evidentně velká škoda.

Na co jsou komentáře?

V komentářích si můžete nechat vynadat za to, co píšete. Na Sblogu se komentáře řadí naprosto nelogicky od nejnovějších po nejstarší, takže to při čtení vůbec nedává smysl. Nejde to změnit. Podle všeho to nikomu nevadí, asi protože lidi do komentářů stejně píšou kraviny. Komentáře si na Sblogu nemůžete vypnout, ale můžete je zneviditelnit CSS stylem.

Pokud ve vašem blogu přibývají komentáře, neznamená to, že ten blog někdo čte. Pokud totiž komentáře čtete pozorně, zjistíte, že autoři komentářů váš článek pravděpodobně vůbec nečetli.

Co je tato stránka

Tato stránka tady je kvůli tomu, že provozovatelé sblog.cz neumějí nebo nechtějí napsat žádné informace o tom, co je to blog. A tak odkazují na můj web a navíc si ani nevšimli, že přes rok odkazují na špatnou adresu (spletli příponu .htm a .html). Než tu mít 404ku, tak je tu aspoň tahle stránka.

Momentálně se nacházíte na webu Jak psát web. Jestli chcete, můžete se tu naučit jak změnit design blogů na Sblogu. Jinak se ale hlavně zabývám popisem tvorby normálních stránek.

Původní verze této informační stránky poskytovala informace k mému Yuhůovu blogu o webu. Krásný zbytek polární noci přeje

Yuhů

TOPlist