Yuhůův weblog o webu

ve středu 14. července 2004

Glosy o dalším vývoji HTML

Zzen píše v komentáři na Lupě o vývoji Safari mimo jiné:

Nejzajímavější na celé kauze ale je, že vyplavala na povrch nevole vývojářů k cestě, kterou narýsovalo W3C - XHTML a XML (XForms, XPath apod.) ...

Jde o reakci na hezký Pixyho článek o tom, jak vývojáři prohlížeče Safari chtěli do Safari zapracovat svoje nestandardní rozšíření HTML, leč nakonec ustoupili argumentům odporné veřejnosti a přepsali to trochu standardněji, částečně jako rozšíření XML jazyka. (Článek se jmenuje průkopníci zítřka a vězni včerejška. Doporučuji si to včetně komentářů prostudovat.)

No a nejzajímavější na té kauze je opravdu to, že (jak píše zzen) vyplavala na povrch nevole vývojářů k zatím nepoužívaným standardům. Mně je třeba taková nevole sympatická, berte to ovšem prosím jen jako můj soukromý názor, rozumím tomu jako koza petrželi (prostě jen konzument). Ale jasně cítím, že pro dnešní web je včerejší HTML slabé, XHTML skoro nic neřeší a rozšíření XML + XHTML přes jmenné prostory nebo vlastní DTD je na můj selský rozum už moc komplikované.

Proto bych v této souvislosti ještě rád upozornil na iniciativu WHATWG, která se zabývá dalším možným vývojem HTML. Nedávno se o tom psalo na Rootu. Také vám v HTML chybí tag pro semantické vymezení navigace nebo jednoduché ztvárnění vysouvacího víceúrovňového menu? O tom (mimo jiné) WHATWG je. Prostě přidávání užitečných rozšíření (možná i tagů), aby se každá zajímavější kravina nemusela řešit osmikilovým javascriptem.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz