Yuhůův weblog o webu

v pondělí 26. července 2004

Caching Tutorial v češtině

Webové kešování je jedna z nejvíce nepochopených technologií na Internetu.

Kdysi jsem chtěl napsat návod na kešování sám. Pak jsem ale zjistil, že stejně většinu informací čerpám z textu Marka Nottinghama Caching Tutorial for Web Authors and Webmasters. A tak než abych něco smolil sám, raději jsem celou stránku s laskavým svolením autora přeložil do češtiny.

Yuhů má tu čest odkázat vás na Kešovací návod pro autory webu a webmastery v českém jazyce.

Ačkoli bych k tématu měl ještě desítky poznámek, Markův text jsem nechal pokud možno v původní podobě. Zejména bych se chtěl někdy rozepsat o tom, jak se konkrétní prohlížeče a proxy keše chovají v praxi (zhusta chybně nebo divně).

Za odborné připomínky k překladu děkuji Martinu Kratochvílovi.

Proč jsem to překládal

Docela mě mrzí, když musím skoro na každém českém webu minutu čekat na stránku, kterou už jsem před chvílí viděl. Mnoho koukání na prázdnou stránku je zapříčiněno také tím, že se znovu zbytečně validuje externí stylopis a externí knihovny javascriptů (i když se velká data nepřenášejí, validace může trvat dlouho). Hodně autorů se obává kešování, aby nepřišli o hity na počitadle nebo o reklamní zobrazení. Takové obavy jsou v naprosté většině zcela zbytečné.

Málokdo také ví, jak se kešování vůbec nastavuje. V češtině jsem o tom nic moc nenašel. V kešovacím návodu jsou pokyny a příklady.

Trochu smutné je, že mi skoro hotový překlad ležel asi půl roku na disku. Nemohl jsem se dostat k jeho dokončení. Rychlost českého internetu mi ale leží na srdci, a tak bych vás poprosil, moji milí čtenáři, abyste o zapnutí kešování na serveru alespoň zapřemýšleli. Kromě rychlosti svých stránek tím hlavně svému serveru ušetříte tisíce http spojení.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz