Yuhůův weblog o webu

ve čtvrtek 5. srpna 2004

Proč Explorer ztrácí

Statistický server Navrcholu vydal tiskovou zprávu o zastoupení Exploreru a jeho klesající oblibě. V tiskovce jsou jako za hlavní příčinu odlivu uživatelů vydávány bezpečnostní díry Internet Exploreru. Ale tato doměnka není nijak dokázána.

Podíl Internet Exploreru, jakkoliv je velký, už dlouho klesá přibližně o jeden procentní bod za měsíc. Z různých tiskových zpráv z Navrcholu (1, 2)se dají vytáhnout tato čísla:

dostupné údaje o Exploreru z tiskovek Navrcholu
měsíc 2004podíl Exploreru
únor93,2%
březen92,9%
červen89,8%
červenec88,8%

Na první pohled je mezi červnem a červencem silný pokles 1%. V tiskovce Navrcholu je to vysvětleno oznámením o bezpečnostních dírách. Cituji titulek:

Bezpečnostní rizika Internet Exploreru způsobují odliv uživatelů

Jenže když si interpoluju neznámé hodnoty z dubna a května, vychází mi, že v tomto jarním období zastoupení Exploreru klesalo naprosto stejným tempem (3 procenta za 3 měsíce). Bezpečnostní díry oznámené na počátku léta tedy na úbytek uživatelů mají neznámý vliv. Upozornil jsem na to Jána Simkaniče, který je pod tiskovkou podepsán. Dostalo se mi odpovědi, která sice nic nevysvětlila, ale z níž si neodpustím citaci:

Já osobně se domnívám, že hlášení o chybách k tomu přispívá a ten trend zrychluje, protože by bylo nelogické, kdyby tomu tak nebylo.

Na to jsem musel reagovat (a neberu ani ohled na to, že trend nezrychluje):

Takže vy si to prostě myslíte a vydáváte o tom tiskovku, protože si to myslíte. To skoro stojí za blognutí :-)

A odpověď zněla:

:)) Ano, je to náš názor. Jak říkám, pravděpodobnost toho, že se nemýlíme, je IMHO velice velice vysoká.

(Všechny citace jsou pouze částí větší e-mailové komunikace.)

To jsem trošku utekl od tématu. Faktem prostě je, že Explorer ubývá a Navrcholu dělá záslužnou činnost, když to měří. Osobně se domnívám, že nejde ani tak o ústup Exploreru, nýbrž spíše o nástup moderních prohlížečů, protože se konečně stávají dobře použitelnými.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz