Yuhůův weblog o webu

v úterý 24. srpna 2004

Duch a litera zákona

Pixy ve své dnešní lupní glose narazil na klasický rozdíl přístupu kontinentálního pozitivního práva a angloamerického práva přirozeného.

Článek O bázlivém duchu a přečůraných literách vám doporučuji přečíst už kvůli skvostnému autorovu slohu. Opět se probírá téma Pravidel pro tvorbu přístupných webů veřejné správy. Pojetí je nyní spíše společenské než webové. (Tak mě napadá -- kdy začne webmaster Reflexu do Reflexu také psát? Začal bych to číst.) Pixy se na sepsání Pravidel podílel a teď je trochu špatný z toho, jaký byl další vývoj. Nakonec píše:

Bohužel dokud bude platit to, že ctít se musí Litera a nikoli Duch, budeme pořád mít těch zákonů tolik, že neexistuje nikdo, kdo by znal všechny, a prosťáček občan nikdy nepochopí ani v kostce, co mu tím chtěl zákonodárce říct. (Petr Staníček, Lupa.cz)

Vypadá to, že jsme zapykaní. V legislativním prostoru české kotliny vládne Litera a Duch byl vystřelen někam do kosmu. Ano, je to škoda. Ale pozor na extrémy. V Americe, kde vládne přirozené právo, se právníci velmi dobře živí tím, že literu zběsile překrucují a vysvětlují tak, jak se jim to hodí (to je jako ten Duch), protože to systém umožňuje. Není divu, že jsou za oceánem právníci nenávidění ještě více než u nás. Češi i čeští úředníci jsou tradičně zvyklí na Habsburskou pozitivní literu. Pokud se Pravidla přístupného webu dostanou aspoň do vyhlášky, bude to krok správným směrem.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz