Yuhůův weblog o webu

ve čtvrtek 9. prosince 2004

Babylónská kritika W3C

Na stránkách webylon.info prosím věnujte pozornost třinácti článkům kritizujícím W3C. Autor píšící pod přezdívkou Chamurappi probírá nedávnou i dávnější historii prohlížečů a ze zajímavého úhlu napadá současné většinové názory na to, kam se bude web ubírat v budoucnu.

Byla dříve implementace nebo doporučení? To se na základních školách nevyučuje a neví to ani někteří webmasteři s vysokoškolským vzděláním. Odpověď je přitom stejně snadná. U většiny úspěšných technologií byla dříve implementace.

Nejsem schopen posoudit, jestli je všechno z toho pravda. Cítím k textům určitou sympatii, neboť se snaží jít proti proudu. Místy ovšem jako bych tušil určitou zaujatost:

Vliv a víra jsou pro konzorcium velmi výhodné. Získává nové členy a především nové bohaté sponzory. Proto je možné, že to byla i skutečná motivace pro rozjezd XHTML mašinérie.

Asi nejvíc se mi líbí stránka Barnumská reklama zabývající se xhtml. Mohl bych ji podepsat. Malý citát:

Konzorcium W3 nepřišlo s žádnou metodou, která by umožňovala přístup k nekompletnímu XHTML dokumentu. Rozšiřitelný hypertextový značkovací jazyk tak, jak je navržen, znemožňuje postupné vykreslování. Proto je rovněž zakázáno používání skriptovací metody document.write, prohlížeč by musel javaskript vykonávat už v době rozebírání XML.

Autor stránek webylon.info nabízí kromě kritiky W3C také serverové řešení, jak různým prohlížečům podsunout různé verze stránky. V zásadě se jedná o nový jazyk, což je ale dle mého názoru těžkopádné a bude to také haprovat na keších.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz