Yuhůův weblog o webu

v pondělí 13. prosince 2004

Úvaha: zlepšují se vyhledávače?

Obecná představa o velkých fulltextových vyhledávačích je ta, že se jejich algoritmy neustále rychle vylepšují, a tak se lidem hledá lépe. Možná ale, že podstata rok od roku lepšího vyhledávání spočívá ve zkvalitňování obsahu široširého webu. Nerad píšu titulky s otazníkem, raději přináším informace. Dnes je to jinak, spíše se zamýšlím a podněcuji k přemýšlení i vás, moji milí čtenáři.

Před sedmi lety jsem v po fakultních plzeňských labech při hledání žhavil Altavistu. Pokud si pamatuji, bylo to frustrující. Dnes, když hledám v Googlu, v Morfeu nebo v Jyxu něco běžného, už je to ale paráda, protože dostávám obvykle desetinásobně víc odpovědí, než kolik potřebuju. Je to tím, že před sedmi lety na webu prostě ten dostatečný obsah nebyl. Dnes ho už je podstatně víc. Když dnes hledám něco speciálního, je to na jedné stránce, kterou většinou znají všechny velké vyhledávače.

Bod zlomu: -5 let

Takže Altavistu nebrat. Starý seznamácký Kompas (čest jeho památce) taky nebyl na hledání nic moc. Dokonce ani Megatext, který skloňoval česky. Vím, kdy pro mě přišel ten zlom. Byl to RedBox přebírající výsledky z Googlu. (Kdo dnes tvrdí, že Google má na českém trhu 20% podíl bez jakýchkoli reklamních aktivit, tak na Redbox zapomíná. Pamatujete si na vtipnou televizní reklamu RedBoxu "a vezmeš si mě" - "a to jako teď?" - "ne teď, jednou" - "klidně i víckrát". Dneska je RedBox na smetišti dějin, ale tenkrát měl šanci. Vyšlapal cestu Googlu.) Takže čím si mě tehdy Google získal:

Když se na dnešní vyhledávače podíváte, tak zjistíte, že to všechno mají, ale také, že se toho za pět let, co přišel Google, moc nového neobjevilo. Dobře, Jyxo a Morfeo mají navíc skloňování (lemmatizaci), opravy překlepů a pár dalších maličkostí. V praxi ale vyhledávačům stačí polehávat na vavřínech, posilovat železo a nafukovat databáze. Subjektivní pocit z vyhledávačů (i z Google) ale mám ten, že se za posledních pár let hodně zlepšily. Zlepšování výsledků dle mého názoru zařízují spíše ti, kteří na síť vkládají obsah. ¿Comentarios?

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz