Yuhůův weblog o webu

v úterý 4. ledna 2005

Seznam coby poznámkový blok

Seznam.cz na své hlavní stránce umožňuje registrovaným uživatelům zapisovat si poznámky. Nahoře vpravo v menu je žlutá ikonka bločku s odkazem "Napiš si poznámku". Když na ni kliknu, objeví se mi textarea a můžu psát text, uložit jej a kdykoliv později přečíst. Žluté lístečky uložených poznámek se objevují v pravém sloupečku nad tím divným psem.

Výřez stránky Seznamu se zapnutými obrázky: ikonka poznámek, jednotlivé poznámky a dole kus divného psa

Zda si má hlavní stránka Seznamu pamatovat uživatelské jméno (do emailu), se dalo nastavit už dávno. Myslím, že to funguje přes cookies. Nyní je tedy tato "pamatovací" funkčnost obohacena o psaní poznámek. Ty se neukládají do cookies, ale někam na server. Samotné vyskočení textarey a čtení poznámek funguje přes javascript, takže je to velmi rychlé.

Kdybych byl placený novinář, tak bych to nazval "personalizace výchozí stránky v souladu s trendem současnosti". Placený naštěstí nejsem, takže mi to psaní žlutých poznámek přijde prostě jako "fajn nápad". Třeba to lidem k něčemu bude. Jenom by to chtělo přidat odkaz na nějakou nápovědu a lidem tam vysvětlit, že si do poznámek nemají psát nic soukromého, protože se k tomu dá dostat bez hesla, když si k témuž počítači sedne někdo jiný.

Přibyly bleskovky

Mimochodem si všimněte, že se hlavní stránka Seznamu rozšířila těsně pod 800 pixelů, rozšířil se pravý sloupec s odkazy na zprávy a ve sloupci přibyl javascript zobrazující každých osm sekund jinou zprávu. Tyto zprávičky jsou tak zvané bleskovky (flešky), velmi aktuální informace, které se normálně objevují na Novinkách v pravém sloupečku. Redakce Novinek bere bleskovky dost vážně (však se redakce původně jmenovala FlashNews) a tráví na nich dost času, takže mi posílání bleskovek také na hlavní stránku Seznamu přijde jako logický krok.

Aktualizace: Stejným tématem se zabývá Milan Kryl, pojímá to šířeji. V článku Seznam a jeho nová homepage například píše:

Nabídkou místa se jen Seznam snaží zmírnit smrtelnou křeč, která jej čeká po nasazení Gigacentra do veřejného provozu.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.