Yuhůův weblog o webu

v pondělí 17. ledna 2005

Když srovnám Gigacentrum a Gmail

Gmail je mnohem dál než Gigacentrum. Nejde o to, že Gmail funguje jaksi lépe. Spíše mám pocit, že v Gmailu vědí, co chtějí naprogramovat.

Jsem jeden z mnoha testerů nového Gigacentra. Původně jsem o tom moc psát nechtěl, ale zaujal mě na Lupě článek Jirky Macicha GigaCentrum po měsíci, v němž se probírají různé vývojové fáze Gigacentra. Celé to na mě ovšem působí dojmem, že se vývoj a testování ubírá poněkud špatným směrem. Ne, že by GigaCentrum byla špatná aplikace. Už v tuto chvíli je lepší než současné české freemaily. První problém je použitelnost.

Uspořádání ovládacích prvků může starému uživateli mailu Centra připadat asi logické, já se v něm ale docela ztrácím. Na účastnících začátečnických kurzů, které se snažím učit pracovat s klasickým centrumáckým freemailem (nebo seznamáckým), vidím, že často zcela tápou. Stejné chyby evidentně pronikly i do GigaCentra. Vsadím tři boty na to, že při vývoji neproběhlo žádné uživatelské testování -- tím spíše ne na cílové skupině, které má GigaCentrum oslovit -- na uživatelích jiných emailů. (Připomeňte mi, že musím napsat článek o tom, proč weboví vývojáři nemají rádi uživatelské testování.)

Druhý problém je s jednoduchostí. V Gigacentru pejsek s kočičkou vaří dort. Je tam spousta skvělých věcí, to ano. Například šest různých způsobů, jak si nechat zobrazit výpis doručené pošty. Do různých rámů, podle konverzací. Ano, je to krásné, ale je jich šest. Šest je moc. Už i dva by bylo moc.

Podívejte se na Gmail.

Rozdíl je v logice

Gmail mi rovnou říká, jak mám s mailem pracovat. To je jeho přínos. Archivování a prohledávání je na něm geniální. Podívejte se například na můj rok starý zápisek Údržba zdravé pošty. Nechci tvrdit, že jsem funkci Archive vymyslel, ale naprosto odpovídá systému, který jsem si po několika letech pokusů vypracoval. Připadá mi správné dát tento systém k dispozici všem.

Gigacentrum dává velký email se spoustou zajímavých funkcí, ale nechává na uživateli, aby se v tom vykoupal. Aplikace Gigacentra sice má moje sympatie, je asi lepší než nejlepší české freemaily, ale chyb jsou v ní stále desítky. A už teď je moc složitá.

Související čtivo: Patrick Zandl na Lupě: Gmail - rozdíl není ve velikosti, Milan Kryl: GigaCentrum lepší než Gmail?, Radek Hulán: Gmail? Ne, Gigacentrum!.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.