Yuhůův weblog o webu

ve čtvrtek 10. března 2005

Oceňuji odvahu týmu Navrcholu

Před rokem Navrcholu vydalo tiskovku, ve které se tvrdilo, že 7,3% uživatelů má vypnutý javascript. Nyní výpočet zpřesnili a vyšlo 2,7% bez podpory javascriptu, 0,3% neurčeno. Tomu už se dá rámcově věřit.

Nejvíc si vážím toho, že opravili svůj loňský, velmi nepřesný výpočet vzniklý započítáváním chybně implementovaných kódů. Jinak řečeno loni sčítali podivnosti. Důležité je, že to netutlají. Znám lidi, kteří by po zjištění takovéhle chyby potřebnou opravu vůbec nevydali. Nebo třeba já bych opravu vydal, ale pak bych rok chodil kanálama.

Už jste to pravděpodobně četli na jiných blozích, takže jenom připomenu tiskovku Navrcholu o javascriptu, flashi a cookies. Sympatická změna od loňska je také udávání uživatelů procent, u kterých se tu kterou technologii nepodařilo naměřit. Dává to tak větší smysl. Zajímal jsem se o to, jakým způsobem dospěli k těm 0,3 procentům neurčeného javascriptu. Michal Krause:

Jde o případy, kdy patřičný parametr nebyl ve volání přítomen vůbec, případně obsahoval nějakou neočekávanou hodnotu. Jedná se pravděpodobně také o důsledek ručních úprav kódu. Celková statistika byla samozřejmě rovněž očištěna od webů, u nichž tento stav převažoval.

Škoda jen, že letošní výsledky měření opět neobsahují žádný odkaz na metodiku. Jak vím z kódu a z různých diskusí, měřil se poměr stažení obrázků z oblastí <script> a <noscript>. Chcete-li znát můj názor, naměřené číslo 2,65% se mi stále zdá docela vysoké. Loni v létě jsem velmi podobnou metodou, jakou používá Navrcholu, na svých webech u návštěv stahujících obrázky naměřil

Ačkoliv bylo měřených návštěv asi 40 tisíc, odlišnost od čísel z Navrcholu může jít na vrub specifického složení mých uživatelů.

Naměřit míru podpory javacriptu není snadné. U těchto čísel kolem nuly udělá každá sebemenší chyba velkou změnu. I z toho důvodu si velmi cením toho, že Navrcholu dává svoje čísla veřejně k dispozici. Je to docela odvaha.

Související:

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.