Yuhůův weblog o webu

v sobotu 12. března 2005

IE7 zachová quirk a vylepší standard mód

Internet Explorer 7 se ve striktním módu bude lišit od současného IE 6. Quirk mód naopak vývojáři zcela schválně nechají téměř bez změn, aby nepřestaly fungovat starší stránky.

Na weblogu Internet Exploreru se objevil docela zajímavý příspěvek od Chrise Wilsona (anglicky) pojednávající o standardech v připravovaném Internet Exploreru 7. (Via About weblog). Chris Wilson, nynější hlavní vývojář Exploreru, na mě svým projevem působí vcelku sympaticky a je evidentní, že ví, co píše. Pokusím se o překlad stěžejní pasáže jeho článku:

Vzhledek k masivnímu použití IE v podnikové sféře a jeho zabudování do aplikací tu máme silný požadavek na zpětnou kompatibiitu s dosavadním chováním, ať už jde o chování standardní, nebo ne. Tento požadavek nemusí nutně znamenat "na nic nesahejte", jde pouze o poznání, že jestliže má quirk mód fungovat téměř přesně stejně, jako vždycky fungoval, myšlenka udržení společného enginu pro striktní i pro quirk mód je zviklána. Náš soulad se standardy budeme vylepšovat v rámci striktního módu, i kdyby to mělo znamenat nekompatibilitu, ale v quirk módu pouze tehdy, když to zpětnou kompatibilitu nenaruší. (Chris Wilson, IEBlog, zvýraznění je dodatečné)

Takže tady máme tři zprávy. Dvě dobré a jednu špatnou:

  1. Dobrá zpráva z Microsoftu: budou do Internet Exploreru vrtat, mohou leccos opravit.
  2. Špatná zpráva z Microsoftu: budou do Internet Exploreru vrtat, mohou leccos zkazit.
  3. Druhá dobrá zpráva z Microsoftu: vědí, že to mohou zkazit.

Internet Explorer od verze 6 (jak pravděpodobně víte) umí přepínat zobrazovací mód stránky podle doctype. Když se například na začátku html kódu neuvede žádná <!DOCTYPE deklarace, Internet Explorer (stejně jako Opera) vykresluje stránku v Quirk módu, kterému se také říká režim zpětné kompatibility. Když naopak na začátku HTML souboru uvedu některý zápis standardního doctype, stránka se mi v IE 6 vykreslí blíže tomu, co říká specifikace. Rozdíly ve vykreslování nejsou zas tak zásadní, ale čím má stránka složitější vzhled, tím více je rozdíl znát. Rozdíly podrobněji popisuju na stránce Módy prohlížečů.

Paradox budoucího standardu

Většina pokrokových webdesignérů již dnes pracuje ve standardním módu, protože to kromě trochu lepší kontroly nad vykreslováním také přináší vizi, že ty stránky už nikdy nebude nutno přepisovat pro modernější prohlížeče. Naopak existuje nezanedbatelná skupina webdesignérů (dlouho jsem k ní také patřil), která raději stránky staví pro quirk mód, zejména kvůli pětkové řadě prohlížečů Internet Explorer, které fungují pouze v quirk módu (a také protože některé vlastnosti quirk módu jsou docela sympatické). Nynější vývoj nového prohlížeče teď paradoxně quirkařům přináší klid, protože se pro ně nic nemění; naopak ti, kteří mají stránky naladěné na standardní mód, budou muset svoje kódy v Internet Exploreru 7 pečlivě zkontrolovat.

Na novém Exploreru mě budou zajímat především detaily. Například jak přesně bude interpretovat různé zažité hackovací postupy. Z krátkodobého hlediska mi naopak vůbec nepřijde důležité, které nové CSS vlastnosti a hodnoty bude podporovat. Internet Explorer 6 totiž ještě několik let nezmizí, a tak pro klíčové prvky stránek ještě dlouho nebude možno ve stránkách ty novoty z IE7 běžně používat, stejně jako dnes nelze na klíčových místech běžně používat novoty Mozilly.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.