Yuhůův weblog o webu

ve čtvrtek 12. května 2005

Jarní statistiky vyhledávačů

Navrcholu vydalo tiskovku o podílu vyhledávačů v refererech měřených stránek. Jde dnes už o klasické měření, moje oblíbené. Podíly vyhledávačů říkají hodně o tom, na které vyhledávače se soustředit při optimalizaci. Nyní systém Navrcholu propočítal údaje za duben 2005. Tiskovka by měla být vidět na webu Iinfa.

Seznam v půlce března změnil hlavní vyhledávací technologii, kdy z prohledávání svého katalogu (doplňovaného Jyxem) přešel na svou novou fulltextovou technologii. Analýza z Navrcholu tuto změnu sice komentuje, nicméně pouze okrajově. Posun Googlu oproti Seznamu vysvětluje vlastně jako sezónní jev, což mimochodem souhlasí -- už po dva roky na jaře vždy stoupají procenta Googlu, kdežto Seznamu stoupají na podzim (psychologie barev? :-)). Letos ale Google podle Navrcholu roste více. Znám i další vysvětlení posunu.

Trend, nebo metodika?

Tím, že Seznam přešel primárně na fulltext, lifruje lidi méně často na hlavní stránky webů a častěji je posílá do hloubky k obsahu. Mám neověřený pocit, že hlavní stránky webů (a obecně vzato v katalogu registrované weby) obsahují měřící tečku Navrcholu (i Toplistu a jiných počitadel) častěji než hlubší stránky, které vyhrávají ve fulltextu. Takže spousty přístupů, které posílá Seznam, si Navrcholu nyní možná nevšímá, stejně jako dlouhodobě nevidí spousty přístupů z Googlu. Za to ale Navrcholu nemůže, cílové stránky prostě nemají měřící tečku. Chtělo by to vidět data i z letošního února :-/

Další možné vysvětlení posunu (Seznam klesá, Google roste) může být to, že fulltextový algoritmus Seznamu je ještě moc mladý (nechci psát "nedokonalý", protože v tom fulltextu mám trochu prsty, objektivitu ode mne nečekejte), a tak z něj lidé méně klikají. Každopádně si nemyslím, že by na Seznamu lidé hledali méně, ale třeba se konečně veřejnost naučila používat Google (kéž by, aspoň přijde víc lidí přes AdWords).

Kromě dat z Navrcholu jsou k dispozici data z Toplistu. Na stránce globálních statistik je to úplně dole poslední tabulka. Je to tam rozepsané podle kategorií. Pokud se vám čísla nebudou pozdávat, uvědomte si, že Toplist bere jako 100 % jiný základ než Navrcholu, a tak v něm vycházejí menší čísla. Toplist má také v databázi více středně velkých webů, kterážto kategorie Navrcholu trochu chybí.

Minulé zápisky na stejné téma: březen 2004, prosinec 2004, listopad 2003, říjen 2004

Byl bych o tom psal ještě dál (a vy byste to museli číst), ale balím počítač a jedu na pařbu hrát Warcrafty a Natural Selection.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.