Yuhůův weblog o webu

v pátek 20. května 2005

Personalizovaná homepage Google

Můžete si nastavit, že na hlavní stránce Googlu budete mít maily z Gmailu, různé anglické zprávy, informace o počasí a podobné věci. Stačí k tomu mít založený účet v Google (stejný, jako se používá např. na Gmail nebo AdWords) a asi tři kliknutí na stránce http://www.google.com/ig.

Z laboratoří Googlu se hrne tolik nových služeb, že už to pomalu začíná být nuda. Ještě jsem ani nestačil vydat svoje zkušenosti s Acceleratorem, vychutnat si svou Search history a přečíst u Milana něco o Google Desktop Search Enterprise a už je tu tohle. Ti, kdo novou službu Personalized Homepage komentují, se téměř jednoznačně přiklánějí k dojmu, že jde o krok Googlu směrem k portálovému pojetí. Což ve své podstatě neznamená nic konkrétního, Google prostě zkouší, kudy ještě prorazit, aby mohl lépe konkurovat Yahoo a Microsoftu. V našich zeměpisných délkách nám takové konkurování může připadat jako zbytečné, ale za Atlantikem Google nemá zdaleka tak pevnou pozici jako třeba u nás (pokud neberu pouze podíl ve vyhledávání). Kupříkladu Yahoo má podobnou službu, která se jmenuje My Yahoo a je to celkem populární záležitost.

Chvíli jsem si zkusil personalizovanou homepage používat, ale kromě zpráv z Gmailu je to celkem k ničemu (napadá mě slovo "amerikocentrismus"). Až tam bude integrovaná RSS čtečka (nemůžu teď rychle najít, kde ji kdo sliboval), tak to bude zajímavější, ale já osobně bych nejvíc ocenil možnost přidávat si na svou výchozí stránku vlastní odkazy. Jako to dělám teď -- mám statickou stránku na disku a v ní odkazy a vyhledávací chlívky, které si upravuju rovnou v HTML kódu. Mě tedy Google touto novou službou nepřesvědčil, ale třeba se to někomu bude líbit.

Určitě se najdou tací, co budou brečet nad tím, jak se původně krásně jednoduchá stránka Googlu plní balastem. Naštěstí nahoře zůstává odkaz na Classic home. A ty javascripty na šoupání obsahových bloků také stojí za studium.

Na stejné téma píše Milan Kryl.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.