Yuhůův weblog o webu

v pátek 4. listopadu 2005

Seznam objednává skenery

Ivo Lukačovič dnes ráno na BBC oznámil, že Seznam z Ameriky objednává skenery na skenování knih. Naskenované knihy se převedou do textového a grafického formátu. V textu knih se bude vyhledávat a uživatelům se omezené množství nalezených stránek nabídne v grafickém formátu.

Jde o stejný model, jaký má Google se svým Google Print. Narozdíl od Google, který zpracovává obsah celých knihoven a má s tím právní problémy, chce Ivo u každého skenovaného díla napřed chce získat souhlas vydavatele. Říká k tomu:

"Pevně věřím, že se nám povede udělat nějakou dohodu s těmi vydavateli. My už jsme s některými mluvili s tím, že oni říkali: 'až uvidíme, jak to vypadá, tak se nějak rozhodneme.' Já myslím, že pokud oni uvidí, že ta stránka je zdarma a že tam není žádná reklama a že my to děláme v podstatě z nějaké dobré vůle nebo z nějaké snahy mít ještě větší loajalitu našich uživatelů, tak si myslím, že na to přistoupí." (Ivo Lukačovič, Dobré ráno s BBC, 4. 11. 2005)

Zpracovávat se budou zejména vědecké práce, lékařské a technické publikace, které existují v tištěné podobě, ale na Internetu nejsou. Každý z pěti výkonných skenerů, jejichž cena vyjde dohromady na 15 miliónů, prý zvládne načíst 1200 stránek na hodinu. Seznam by za rok v trojsměnném provozu mohl naskenovat 115 tisíc knih, ale Ivo jako reálné číslo odhaduje 30 tisíc knih za rok. První knihy budou naskenované příští rok na jaře.

V témže vysílání uvedl Vlastimil Ježek, ředitel Národní knihovny, že v rámci digitalizace v Národní knihovně již oskenovali 3 miliónů stránek. Digitalizace dokumentů je stěžejní metoda záchrany periodik 19. století, které jsou na tak chatrném papíru, že už se rozpadají.

Celý pořad Dobré ráno s BBC obsahující zmíněný rozhovor (asi od 40. minuty) si můžete poslechnout až do pondělního rána (pak se stejnou adresu nahraje pondělní pořad).

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.