Yuhůův weblog o webu

v pondělí 5. prosince 2005

Volové, krtci a čápi

Pro rozsáhlé weby je velmi obtížné vymyslet smysluplnou navigaci. Částečným řešením je dobrá klasifikace.

Tatínek jedné mé kamarádky hladil kocoura a pozdravil ho "čau vole!" Když jsem se nad tím pozastavil, dostal jsem od Marwina vysvětlení, že zvířata se dělí na voly, čápy a krtky:

"Má to občas nevýhody," poznamenal Marwin, "že třeba vosa je čáp, ale jinak je to v pohodě."

Problémy s navigací

Možná se divíte, čím vás to, moji milí čtenáři, dnes po ránu krmím. Představte si, že byste přišli na webový obchod se zvířaty, kde by se v navigaci tři hlavní sekce jmenovaly "voli", "krtci" a "čápi". Je pravděpodobné, že by vám taková navigace nepomohla, pokud byste nevěděli, co přesně to znamená. Autor webu ovšem ví, co voli, krtci a čápi znamenají, a tak klidně takovou navigaci udělá, protože ho nenapadne, že jeho čtenáři takovéto klasifikaci nerozumějí.

Všimněte si také, že v definici pojmů vola a krtka se vyskytuje kočka. V praxi by tedy pro pojmenování sekcí zvěrowebu bylo mnohem lepší použít například názvy "větší než kočka", "menší než kočka" a "létá to".

Třídění karet

Pro autora nebo provozovatele většího webu je velmi těžké odpoutat se od svého vidění (a pojmenování) světa. Je potřeba dívat se očima čtenáře/uživatele. Osobně mám dost nerad rozdělování obsahu webů do sekcí, protože dobře vím, že žádné rozdělení není správné. Jsou jen rozhodnutí lepší a horší. Patří třeba stránka "Kontakt" do sekce "O firmě"? Nebo se vyplatí udělat na ni sólo sekci? Univerzální řešení neexistuje. (Navíc občas přicházejí omezení od vzhledu -- např. 8 sekcí se nevejde na řádek a 3 sekce vypadají blbě.) Raději stavím weby bez pevných stromových sekcí (mám rád citát Martina Kopty: "stromy padají"), ale někdy to prostě nejde.

Asi nejlepší metoda, jak navrhnout klasifikaci (a většinou tedy i navigaci) je třídění karet, anglicky card sorting:

Tento test proveďte s více lidmi, a na čem se shodnou, to použijte. Minulý týden jsem si card sorting poprvé zkusil a musím říct, že to bylo velmi obohacující.

Výsledky třídění karet pouze od jednoho člověka nebývají dobré. To ovšem platí i pro samotného autora webu -- proto se takovéto věci dělají. Jestliže se totiž při tvorbě webu spolehne pouze na vlastní úsudek, může se stát, že uživatele hledající vosu prostě nenapadne kliknout do kategorie čápů.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.