Yuhůův weblog o webu

v pondělí 12. prosince 2005

Dejte svůj web ke stažení

Doporučuji vám poskytnou na stažení zabalený archiv celého webu. Mně se to vyplácí. Nyní dávám k dispozici ke stažení i své stránky o Krétě.

Nerad píšu o vlastních webech, protože mám za to, že si je můžete proklikat sami, pokud vás zajímají. V sobotu jsem se ale bavil přípravou zipu Kréty ke stažení a uvědomil jsem si přitom, jak moc mi tenhle můj zvyk balit své weby a nabízet je ke stažení pomohl v dlouhodobém růstu návštěvnosti. Já jsem tedy konkrétní dopady nikdy moc neměřil, ale pamatuju si, jak znatelně se změnil trend grafu pár měsíců poté, co jsem Jak psát web poprvé zabalil a zip zalinkoval. Ještě větší nárůst potom přišel, když mi kdosi nabídnul umístění off-line verze mého webu na cédéčku svého časopisu (tuším, že to byl Computer).

Dneska se hodně píše o webové reklamě, o budování zpětných odkazů a kdesi cosi. Můžu se mýlit, ale mezi radami na budování webu jsem příkaz "dejte svůj web celý ke stažení" snad nikdy neviděl. Přitom je to tak fajn věc, hlavně si to lidé neustále chválí v mailech. I ještě dnes je mezi českými uživateli obrovský počet lidí, kteří se připojují pomalým nebo dokonce vytáčeným připojením a svůj on-line čas počítají na minuty. (Nenechte se zmýlit statistikami z Navrcholu nebo článkem na Lupě, který tvrdí, že "Dial-up je historií". Naměřená 4 procenta dial-upů jsou počítána z návštěv. A jak známo, živý člověk na pevné lince udělá denně mnohonásobně víc návštěv než živý člověk na modemu. Můj odhad říká, že modem k připojení používá ještě tak polovina Čechů, i když dohromady dělají jenom pár procent provozu.) Takový modemář miluje rychlé stránky nebo takové věci, které se dají stáhnout, a naučí se je používat. Až si jednou pořídí rychlé připojení, tak už své návyky moc nezmění.

Úplně původně jsem zip svých stránek nabízel, abych ulehčil serveru přenos dat, časem se z toho stal mocný marketingový nástroj. Jako spoustu jiných věcí, i nabídnutí webu ke stažení jsem se naučil od Jirky Koska (má odkaz v levém sloupku). Nechci radit, ale zkuste to taky.

Přímá reakce: Jaro vyjmenoval čtyři argumenty proti offline verzi webu.

V reakci na tento článek se Jakub Vrána rozhodl publikovat archiv PHP triků a uvádí svůj postup.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.