Yuhůův weblog o webu

ve středu 18. ledna 2006

Vracím se do Seznamu

Od února nastupuji do práce. Po dvou letech se vracím do společnosti Seznam.cz a.s. Budu mít na starost fulltextové hledání. Tento dnešní zápisek je velmi osobní, snad vás nebude nudit.

Vyhledávání na Seznamu používá spousta lidí, a tak jsem se rozhodl, že je dobrý nápad se do něj opět naplno zapojit. Když jsem před dvěma lety Seznam opouštěl, byl fulltextový projekt ještě v začátcích. Byla hotová pouze moje specifikace, pár analýz, pravidla a začínal se programovat crawler. Rozhodl jsem se tenkrát, že bude lepší dát si na chvíli oraz od pravidelné práce, abych z dojíždění do Prahy nezblbnul.

Dva roky prázdnin

A tak jsem se dva roky tak trochu flákal. Udělal jsem si řidičák a živnostňák, válel jsem se v knížkách, hrál jsem si, navštěvoval zubaře, toulal jsem se po světě a fotil jsem si. Mezitím jsem pojal úmysl pomoci Googlu s přivedením AdSense do českých zemí. Protože nelze udělat dobrý kontextový systém bez dostatku inzerentů, bylo evidentní, že cesta vede přes AdWords. Tenkrát ještě Google AdWords nebylo přeložené, a tak jsem začal. Podstatnou část AdWords jsem přeložil jako dobrovolník. Později se z Google ozvali a začali jsme spolupracovat na stabilnější bázi, nejen v překladech. Časem se povedlo lokalizovat i rozhraní AdSense. Dost mě mrzí, že se české AdSense pro obsah zatím nespustilo. Mezitím v Google i v irské pobočce Google začali pracovat první Češi (zdravím Lukáše a ostatní kolegy), a tak už moje pomoc naštěstí není tolik potřeba. Mám radost, že jsem českým uživatelům internetu mohl pomoci přiblížit Google AdWords -- nejefektivnější reklamní kanál současnosti.

Apoptóza blogu

Práce na fulltextovém vyhledávači není úplně snadná -- počítám s tím, že Seznam požere všechny moje zdroje. Hodně svých projektů proto pozastavím nebo podstatně utlumím. Nevím, jak budu pokračovat v psaní tohoto blogu. Nechci dělat žádná zavírací gesta, jenom se prosím nedivte, kdybych sem někdy pár dlouhých měsíců nic nenapsal. Navíc musím upřímně přiznat, že modernímu webdesignu už moc nerozumím a nehodlám jenom přežvýkávat cizí zdroje, takže mi docházejí témata. Stejně mám pocit, že už jsem to podstatné napsal, jenom bych se opakoval. Nevím, do jaké míry budu na blogu psát o Seznamu (každopádně odmítám blogovat na soukromý blog z práce), ale je pravděpodobné, že občas něco napíšu spíš sem než do seznamáckých nápověd.

mailto:/dev/null

Budu mít problém s e-mailem. Ačkoli si to výslovně nepřeju, počítám s tím, že mi začnou emailem chodit stížnosti na to, že něčí stránka není v indexu nebo že je až třetí. Předem říkám a upozorňuji, že tyto maily na svém soukromém mailu (a pravděpodobně ani na firemním) nebudu řešit a budu je po letmém přečtení rovnou zahazovat. Neberte to prosím tak, jako že bych se chtěl nějak uzavírat, jde spíše o princip a o časovou náročnost. Časem k tomu myslím napíšu něco přesnějšího. Mým cílem rozhodně je, aby Seznam byl vůči všem svým partnerům vstřícný -- tedy i k provozovatelům stránek. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že Seznam je soukromá firma a nikoli nějaký státní úřad, který by snad ze zákona něco musel.

Ještě tady mám vyjádření od mé kočky. (Jmenuje se Čárka.) Přesný překlad z kočkomluvy:

Kočka Čárka nemůže pochopit, proč se Yuhů chce podílet na internetu, jehož maskotem je flekatá psí obluda.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.