Yuhůův weblog o webu

v pondělí 23. ledna 2006

Studijní obor chemie + informatika

Provozovatelem úspěšných stránek o webových standardech Zvon.org je Miloslav Nič. Je stejně jako já ze Slaného, a tak jsme si mohli u piva popovídat o studijiním oboru chemie+informatika na VŠCHT v Praze, jehož studenty vyučuje.

Yuhů: K jakým konkrétním počítačovým dovednostem se student vašeho oboru za tři roky studia dostane?

Míla: Naší specialitou jsou XML technologie (podle materiálů Zvonu se učí i na Harvardu či v Cambridge), a tak jsme obor zaměřili tímto směrem. Studenti si vyzkouší téměř vše, co má XML společného s publikováním a zpracováním informací. Probíráme XHTML, SVG (vektorová grafika), MathML (zobrazení matematiky), různá schemata (Relax, Schematron, XSM Schema) ...

V programování se zaměřujeme na zpracování informací, nikoli na výpočty. Studenti se učí XSLT (jako první na světě máme celosemestrový kurs XSLT 2.0 -- kdo jednou okusil, neodolá) a Python. Pro řadu posluchačů je to první seznámení s programováním v životě, takže je to trochu boj, ale myslím, že pro řadu z nich je to velmi podnětná zkušenost (alespon se tak přede mnou tváří).

Informatika s chemií je zvláštní kombinace. Co je na ní tak užitečného?

Ona to není zvláštní kombinace. Mně spíše připadá divné, že se někdo chce zabývat celý život programováním. Já můžu programovat v dost jazycích a v XSLT si to můžu rozdat s kýmkoliv na světě (vrozená skromnost, to víš), ale pořád jen programovat, to musí být strašná otrava.

Chemie je všetranná a zábavná věda (to je myšleno vážně, mě na střední škole také vůbec nebavila, jenže naštěstí jsem se o ni zajímal na základce, a tak ve mně trochu chuti zůstalo). Občas se o chemii mluví jako o centrální přírodní vědě -- zasahuje do spousty věcí a tak dává slušný všeobecný přehled. Chemie má propracovanou teorii, kterou však příroda moc neovládá, a tak o překvapení není nouze.

Takže proč chemie: rozvoj technického myšlení, orientace v ohromném množství dat, porozumění přírodě a moderním technologiím. Dnes populární předpony bio-, eko-, nano- jsou ve skutečnosti z podstatné části chemií.

Jaké mohou mít absoloventi vašeho oboru uplatnění v praxi?

Na to odpovím citátem jednoho držitele Nobelovy ceny (už jsem zapomněl jméno): "Vysoká škola ještě nikdy žádný talent nevychovala ani nezkazila." Takže skutečné uplatnění záleží na každém absolventovi. Naše škola si před pár lety zadávala průzkum uplatnění absolventů, podle kterého naši absolventi nacházejí uplatnění snáze než z většiny jiných škol.

Lidí, kteří mají technické myšlení a ovládají moderní počítačové a publikační technologie, nikde po světě moc nepobíhá. Shrnuto jedním termínem: odborný informační pracovník (a těch prý dnes jen v Americe chybí desítky tisíc).

Před několika dny fakultní vědeckou radou prošlo navazující magisterské studium našeho oboru, zaměřené na aplikaci informatiky v biochemii a nanotechnologiích.

Kolik je na VŠCHT holek? Jsou hezké?

Na škole je víc holek než kluků. Na našem oboru je poměr obrácený, ale já doufám, že se to změní. Co se krásy týče, každý si musí udělat vlastní názor, ale v porovnání s jinými technikami si myslím, že jsme na tom velmi dobře.

Jak probíhá studium?

Jako na každé škole: studenti se půl roku flákají a pak se o zkouškovém období nestačí divit :). Teď vážněji - naši studenti absolvují stejné základní předměty jako chemici-specialisté, jen nemají povinné laboratoře.

Náš obor je postaven na projektech, a tak studenti neustále pracují s XML a shánějí informace, kde se dá. Z nejlepších studentů jsem vytvořil BSP (brigádu socialistické práce), která pracuje na náročnějších projektech (často za slušné peníze). Dělali jsme např. ESO, velmi úzce spolupracujeme s vydavatelstvím VŠCHT na elektronických publikacích (jsou volně dostupné na Internetu).

Vedle Zvonu také rozjíždíme další projekty, na law-ref.org a rfc-ref.org už máme slušnou návštěvnost. Myslím, že mnoho studentů v Čechách se nemůže pochlubit tím, že se jeho jméno zobrazuje na monitorech počítačů po celém světě.

Doplněno: stránky studijního oboru Informatika a chemie.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.