Yuhůův weblog o webu

ve čtvrtek 23. února 2006

Google Page Creator - vlastní stránky na Google

Google se nyní pustil do určitého typu bezplatného hostingu, když lidem umožňuje vytvořit si na jeho doméně googlepages.com vlastní stránky bez nutnosti něco platit. Nová služba od Google se jmenuje Google Page Creator a pokračuje v trendu Google, když lidem pomáhá dělat doposud složité věci jednodušeji. Tvorba stránek je totiž doposud celkem komplikovaná věc.

Dlouho jsem čekal, že Google s něčím takovým přijde, protože tvorba a publikace stránek je v dnešní době příšerně složitá. Vezměte si jenom, kolik je potřeba přečíst návodů, prostudovat si příkladů a otestovat pět prohlížečů, než člověk dokáže vytvořit jednoduchou stránku, za kterou by se nemusel stydět. Z této nelogické situace také částečně vychází obliba blogů a blogovacích nástrojů -- udělat si blog na nějakém blogovacím systému je relativně jednoduché. Bloby mají ovšem oproti normálním stránkám se statickým-statickým obsahem dost nevýhod. Proč si ale neudělat normální stránky na "stránkovém" systému?

Jasně -- freehostingů existuje spousta. Jenomže je tady rozdíl -- i když dostanete na freehostingu prostor, musíte si vyrobit stránky, což je těžké (a nahrávání přes grafické rozhraní nebo přes FTP je složité). Takže v případě Google Pages jde o nový typ služby. Samozřejmě, že podobné projekty už existují -- u nás například eStránky nebo WebGarden.

Zatímco bezplatné hostingy mají problém s tím, jak svou službu uživit, Google se bát nemusí. Jede podle osvědčeného vzorce
více dobrých bezplatných služeb = více obliby Google
více obliby = více hledání na Google
více hledání na Google = spousta prachů z AdWords.

Jak je u Google v poslední době zvykem, zájem o novou službu převýšil její možnosti, takže vám nyní nestačí pouze se přihlásit, musíte poskytnout email a čekat, než přijde pozvánka (jako teď čekám já). Služba je samozřejmě v beta verzi.

Z technického hlediska rozebírají Google Page Creator David Antoš (screenshoty) a Milan Kryl. Zajímavé jsou též oficiální informace o Google Page Creator a nápověda.

Myslím si, že nová služba bude mít úspěch, pokud autorům stránek nabídne jenom to nejzákladnější, co je pro psaní stránek důležité -- psaní textu a vkládání obrázků. Text a obrázky jsou ostatně od začátku www ta nejspolehlivější cesta k úspěšnému webu. Nikdy to nebyl HTML kód ani bombastický vzhled.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.