Yuhůův weblog o webu

v pondělí 11. prosince 2006

Peprnet není ten správný terč

Že státní dotaci na rozvoj broadbandu dostal bulvár Peprnet, mi nevadí. Vadí mi a prohlašuji za skandální, že taková dotace vůbec existuje. (Pokud nevíte, o čem píšu, přečtěte si starší článek Zaslouží si Peprnet.cz státní dotaci?.)

Pro provozovatele broadbandu je samozřejmě výhodné, pokud existuje obsah, kvůli kterému si lidé broadband kupují. Není ale důvod, proč by vznik toho obsahu měl podporovat stát, obzvlášť v situaci, kdy v rozpočtu trčí sekyra generačního rozměru. Znám argumenty, že broadband je infrastruktura a že infrastruktura se musí podporovat. Ale neberu tyhle řeči vážně. Už od léta 2004 (ne-li dřív) se o téhle dotaci povídá a všichni vědí, že to je hlavně způsob, jak ze státu vytáhnout peníze na svoje projekty. Internet a počítače a celá ta magie kolem je dostatečně tajemná na to, aby tomu státní úředníci nerozuměli a aby peníze tekly. A vědělo se, že kdyby ten projekt snad nezaplatil stát, zaplatí jej poskytovatelé broadbandu.

Takže se vlastně zastávám bulvárního Peprnetu, který dostal nadhodnocenou mastnou dotaci. Je mi fuk, jestli je ten web validní nebo hezký nebo podvodný. (Osobně se mi docela líbí myšlenka jezdících obrázků na hlavní stránce, protože myslím dobře osloví cílovku.) Je jasné, že Peprnet vzniknul hlavně kvůli té dotaci, ale to je fuk. Peprnet není zlo, je to oportunismus. Problém není to, kdo dotaci dostal, ale kdo dotaci dal. Je jedno, pro jaký projekt. A kdybyste se mě zeptali, jestli je teda lepší, aby stát internet nepodporoval, tak dnes už řeknu "ano, je to lepší". Protože zatím z toho byl jenom samý průšvih.

Související čtení: z ledna 2005, Plaváček odpovídá, o anticeně pro Peprnet.

(Vím, že jsem dnes od tématu webu trochu odbočil k aktuálnímu a vlastně politickému tématu. Prosím vás v komentářích o rozvahu.)

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.