Yuhůův weblog o webu

v pátek 19. října 2007

Proč je blogování taková otrava

Protože to lidi čtou. Ještě horší je, když to komentujou. Ne, vážně, to je k vzteku.

Mnohem větší zábava je nechat stránky krystalizovat a zrát. Prostě něco napsat, kolikrát ani ne moc odborně nebo přesně. Hodit to na web, moc stránku nelinkovat. Moc lidí se tam nedostane, což je dobře, stránka je syrová. Časem mě napadnou další věci k tématu, vrátím se k tomu, něco doplním, zalinkuju související témata, nechám to kvasit. Přijde tam pár lidí, občas se někdo ozve emailem, co to píšu za kraviny. Maj pravdu, píšu hodně kravin, ještě že se ozývají. Tak to na stránce přepíšu, dopíšu, poupravím a když jsem spokojený, tak ji víc zalinkuju. Pak to má smysl. Takové zrání stránek mě baví, protože se u toho vzdělávám.

S blogem je to úplně jinak. Vypustim myšlenku a jako stádo vos se na ni všichni vrhnou. Hned, najednou, dokud je syrová. Což je děs. Potom pokud vím, že mě lidi budou číst, zdráhám se vůbec cokoli publikovat, anžto je to nedomyšlené. Pár dnů po vydání myšlenka teprve uzraje, jenže to už je pozdě přepisovat. Jednak už to skoro všichni četli, druhak by pak pod pozměněným textem nedávaly smysl komentáře. Taky je děsná otrava z takových výkřiků potom budovat nějaký obsah a cíleně ho linkovat.

Teď si určitě říkáte, čím vás to krmím. Ano, milá koťátka, toto je to syrové maso. Nečtěte to, nikdo vám to necpe. Nebo cpe?

Proč si tedy nepíšu do šuplíku a pak to nevydám, až když je to vyžehlené? Vydám, ale pak je škoda dávat tomu strukturu blogu. Blog v podstatě něco tlačí k lidem, neboť hlavním marketingem blogu je eReSeSko, které blliká na obrazovce znuděncům nemajícím do čeho píchnout, kteří potom bulvárně komentují. Jenomže já nechci nikomu nic cpát, chci aby lidi přišli sami, protože hledají. A pak, opět, je škoda dávat tomu struktru blogu.

Blog je někdy dobrý kvas, když se začíná. Tříští myšlenky, láme hrany, žene do proudu. Jenomže jakmile to začne moc lidí číst, je čas z proudu vypádlovat.

Proto všechno je blogování taková otrava. Inspirováno úvahami nad Markovým seriálem a Pixyho dovětkem.

Aktualizace: po pečlivé analýze problému jsem jako léčbu demotivace zkusil zrušit RSS. Mohlo by to zabrat.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský známý jako Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web. počitadlo toplist