Yuhůův weblog o webu

ve čtvrtek 7. října 2004

Nová lištička Seznamu

Už je to mnoho let, co Seznam naposledy vydal použitelný toolbar. Tento týden se objevila nová verze lištičky Seznamu s několika zajímavými funkcemi. Nástroj jsem vyzkoušel a docela to jde.

Program (toolbar) nese název "Seznam Bezpečný Internet". Název je to mimochodem docela dobrý, ale formálně nezvládnutý. V češtině se totiž podle pravidel ve víceslovném názvu nepíšou velká písmena u každého slova a stavět název firmy před jméno produktu je v češtině též zhovadilost (tyhle módní anglicismy mě mrzí čím dál víc). Díky názvu ale zase jasně vnímám hlavní poslání toho prográmku, jak jej chápu já, totiž zvýšit v obyčejných lidech důvěru k internetu jako médiu. Vedlejší cíl je zřejmě propagace vytáčeného připojení přes Seznam (proč ne).

Na adrese www.bezpecnyinternet.cz (odkaz naleznete též na hlavní stránce Seznamu) si můžete prohlédnout screenshot a toolbar stáhnout. Myslím, že je jenom pro Internet Explorer.

Trochu záhadně na mě působí červený ukazatel S-Ranku. (V Seznamu mají prostě talent na hezká pojmenování.) Srank ukazuje popularitu stránky od nuly do deseti. Zatím těžko říct, odkud to bere, vypadá to na nějaký derivát JyxoRanku (ale to hádám). Ve smluvních podmínkách se praví, že Seznam prostřednictvím tohoto může získávat údaje, což dává smysl -- odesílá se tam request na server. Vypnutím tlačítka se odesílání vypne, což je také logické.

Na nové seznamové lištičce mi vadí zejména to, že v nástrojích zabírá strašně moc prostoru. V příští verzi bych poprosil o možnost vypnout textové popisky, přidat samostatná tlačítka na překlady a také možnost některá tlačítka vyhodit. Celkově to na mě působí pozitivně a budu tuhle lištičku některým uživatelům asi doporučovat jako základní blokovač pop-upů.

Související odkazy: Google Toolbar, Jyxo Toolbar, www.alexa.com (nejznámější sledovací toolbar).

Aktualizace: CubSEO zajímavě přemýšlí nad tím, k čemu je S-rank:

Domnívám se, že to bude jen kvůli marketingu a reklamě. "My, Seznam, máme taky vlastní hodnocení stránek! Pojďte a začněte bojovat o co nejvyšší S-Rank."

Aleš Miklík na Lupě začíná svůj článek neotřele:

Seznam po dlouhé době vydal novou verzi svého toolbaru ("lištičky") pod novým názvem: Seznam Bezpečný Internet.

trvalý odkaz

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, janovsky@gmail.com