Yuhůův weblog o webu

ve středu 20. října 2004

Jyxo má asi problém se slovem www

Když do vyhledávače Jyxo zadáte dotaz www.seznam.cz, tak první vyjede dobře optimalizovaná stránka z domény esymbian.info. Aktualizace v poledne: už ne.

Před půl rokem si Martin Kopta vybral nekonkurenční slovo "illich" a dostal se na něj s prázdnou stránkou na Jyxo také na první místo. Chyba v Matrixu?, ptal se tehdy Martin na Lupě. Odporná veřejnost se tehdy v komentářích a na blozích usnesla, že Jyxo nechybuje, protože slovo "illich" je nekonkurenční, a tak není problém na něj optimalizovat. O tom asi není sporu.

Pokud se ale něco podobného povede (zatím) neznámému autorovi na pátý nejhledanější dotaz www.seznam.cz, tak už je možná čas zapřemýšlet více. Navíc se autor stránky nijak brutálně nesnažil, což prozradí letmý pohled do zdroje a banner na firefox. Pár zpětných odkazů a je vymalováno.

Pes je zakopaný jinde, nikoli na prvním místě. Na dotaz www.seznam.cz totiž na Jyxu vůbec není k nalezení samotný Seznam. To se to optimalizuje!

V tomto případě tedy hlasuji pro chybu Jyxa. Podobnou chybu je možno vidět na dotaz www.centrum.cz nebo třeba www.rande.cz. Google to dělá tak, že slovo www z dotazu zahazuje. Jyxo by to nesvedlo? (via diskuse)

Aktualizace asi šest hodin po publikování: Michal Illich (autor Jyxo) zřejmě prohodil váhy nebo databázi a výsledky jsou nyní k nepoznání.

trvalý odkaz

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, janovsky@gmail.com