Yuhůův weblog o webu

v pondělí 11. dubna 2005

Jak usvědčovat komentářové spammery

Podle logů a jazykovým rozborem.

Když někdo spamuje do komentářů, tak se pak může vymlouvat, že to spamovala nějaká jeho konkurence, která ho chtěla zničit. Což může být pravda! Než bude spammer odsouzen a potrestán (zařazením na blacklist, ztrátou zakázky, zabanováním ve vyhledávači), je potřeba dokázat, že to spamoval on. Takové dokazování je těžké, pokud ovšem dotyčný neudělá několik chyb.

Petr Weida si stěžuje, že mu Radek Karban zaspamoval diskuse odkazem na svůj web www.webdesign-reklama.cz. Mě se to týká také, protože čtyři kousky zdánlivě souvisejících komentářů přistály i ve zdejší diskusi (např. zde). Na první pohled to spam není, ale když během jednoho večera někdo takových příspěvků bez informační hodnoty vygeneruje tucty a všechny do starších témat na různých webech, spam to evidentně je.

Já to nebyl!

V komentářích pod článkem Petra Weidy se "pravý Radek Karban" ohradil s tvrzením, že to spamoval někdo jiný. OK, karty jsou rozdány. Stačí už jenom porovnat stopy, které nechali:

Já s oblibou totožnost dvou různě podepsaných lidí dokazuji stylistickým rozborem textu. Možná to pro vás bude překvápko, ale všichni lidé mají různé typické stylistické úchylky nebo obvyklé pravopisné chyby, které jsou ve své kombinaci většinou unikátní. Pravděpodobnost, že by se nějaký zákeřný útočník ve spamu naučil napodobovat svou oběť včetně takových maličkostí, je malá. V případě Radka Karbana je asi nejlepší identifikace poněkud zvláštní používání dvou teček za některými větami. Tento prvek (a některé další) jsem našel u všech tří identit, jejichž totožnost tím dokazuju.

Petr Weida na to šel jinak a (poté, co napsal maturitní písemku) identifikoval v logu u všech tří identit stejný otisk (User-Agent) prohlížeče. Ten sice není zcela unikátní, ale je dosti specifický. To je další dobrý důkaz.

Osobně bych to nechal plavat a neřešil bych to, ale "pravý Radek Karban" se v další diskusi opravdu rozjel:

Z odstraneni komentaru muzete byt narceni z:
obezovani svobody slova
Dale timto clankem porusujete presunkci neviny,
sireni pomluvy, poskozovani dusevniho vlastnictvi atd. Takze bachy na to take!

Proti spamu se dá bojovat různě. V naší malé zemi máme tu výhodu, že se tady všechno rozkecá (ano, jindy je to nevýhoda). Nemám proti Radkovi Karbanovi nic osobního a věřím, že se poučí, stejně jako ostatní, kdo by měli choutky lacino si opatřovat zpětné odkazy například porušováním pravidel naší diskuse.

trvalý odkaz

Yuhůův weblog píše Yuhů Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.