Yuhůův weblog o webu

v sobotu 3. září 2005

Jsem příznivec lokálního psaní kódu

Jakub Vrána hezky pojmenoval princip, který jsem si už dávno oblíbil. Říká tomu lokální psaní kódu. Jinak řečeno věci, které spolu souvisejíí, jsou v kódu blízko sebe. Například konstanty jsou deklarovány ve stejném souboru, ve kterém se použijí. Jakub Vrána o tom píše:

Musím říct, že u cizích projektů jsem vděčný spíše za lokální psaní kódu - podívám se do souboru, který vidím v URL, a když tam hned najdu a mohu změnit co potřebuji, je to mnohem jednodušší, než nejprve pochopit celou strukturu souborů a pracně hledat, na kterém místě je definováno to, co potřebuji změnit. Pokud se v projektu naopak orientuji a mám ho dlouhodoběji spravovat, je jednodušší mít veškerou konfiguraci centrálně v jednom souboru.

Vtip spočívá v tom, že i v případě osobního dlouhodobého projektu velmi snadno zapomínám, co je jak přesně udělané. Potom mi lokální psaní kódu (spolu s podrobnými komentáři) hodně šetří závity. Jakub to probírá na případě PHP, já dám příklad z CSS:

Styl zapsaný přes atribut style je vlastně příkladem lokálního kódu:

<span style="color: red; font-weight: bold;">tučný červený text</span>

Samozřejmě že v případě velkého projektu by se vyplatilo udělat si na to třídu (class) se jménem .tucnecervene nebo .chyba a potom zapisovat formát přes atribut class. Jenomže pokud se takový případ v projektu vyskytne jenom jednou (ano, i to se stává), nebo to potřebuju dopsat rychle, potom je použití přímého zápisu stylu přes atribut style užitečná věc. Nemusím otevírat více souborů nebo chodit v kódu na dvě různá místa. Až to příště uvidím, řeknu si na první pohled: ano, toto je tučné a červené.

OK, někdo tomu říká prasení. Já tomu říkám praxe. Příště se vás, moji milí čtenáři, pokusím naštvat zase něčím jiným, třeba fyzickými třídami.

trvalý odkaz

Yuhůův weblog píše Yuhů Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.