Yuhůův weblog o webu

v pondělí 7. srpna 2006

Rady provozovatelům webů 1 - bez údržby

Nedělejte na webu věci, o které se budete muset starat.

Čtete první díl seriálu doporučení provozovatelů menších webů. Nemyslím si, že bych toho o provozování webů věděl dost, abych o tom mohl poučovat, ale evidentně toho vím stále méně, a tak raději začnu něco smolit, než to všechno zapomenu.

Srovnání webu s knihou

Od začátku svého kontaktu s webem jsem byl fascinován nízkými náklady na webové publikování informací. V mládí jsem chtěl psát knihy, ale věděl jsem, že jejich vydávání je drahé a aby si mé texty přečetlo deset tisíc lidí, stojí náklad sto tisíc korun. To vypadá jako obrovská výhoda pro web, kde jsou náklady na čtenáře desetníkové.

Oproti tomu kniha má jednu vlastnost, kterou jsem si zpočátku neuvědomoval: Jakmile jde do tisku, je hotová a nelze ji upravovat. Na první pohled je to nevýhoda, ve skutečnosti je to úleva.

Web není hotový nikdy. Stále je možno jej upravovat. Což je ... šílené.

První roky svého webového psaní jsem se užíral tím, co všechno na webu ještě nemám a co tam mám blbě. Teprve časem jsem se na aktualizace některých stránek prostě vykašlal, ale stojí to jisté úsilí. Lidé mi často píšou, abych aktualizoval nějakou svou starou vykopávku (stopování, Muránskou planinu a podobně), ale já na to už nemám čas a chuť. Mrzí mě to, ale je to tak. A to jsem na tom ještě dobře!

Dělejte web jako knihu

Na provoz webu nesmí být potřeba moc údržby. Už je tak navrhuju. Dříve jsem si vymýšlel projekty, do kterých se třeba musely pravidelně přidávat články. To je šílenství. Kdybych takový projekt měl jeden, tak by se to tak dalo dělat, ale jakmile je webů víc nebo chci jet na půl roku na dovolenou, tak to je krach.

Co to znamená -- největší přínos má statický obsah, protože se nemusí moc udržovat. To není až takové překvápko, o statickém obsahu se rozepíšu v nějakém dalším dílu. Nese to s sebou jedno omezení -- nepsat moc o věcech, které zastarávají.

Jsou lidé, kteří se na pravidelné psaní a udržování webů těší, jsou nadšení. To je OK, ale pak jejich web zemře společně s tímto nadšením, což je škoda. Z dlouhodobého hlediska jsou takové projekty mrtvé.

Moje rady zní:

Pokračování příště a komentáře vítány.

trvalý odkaz

Yuhůův weblog píše Yuhů Yuhů. Kontakt. Weblog patří pod Jak psát web.