Yuhůův weblog o webu

v pondělí 9. srpna 2004

Jak bych vyhrával foťáky

Robert Němec na svém webu seo-sem.cz vyhlásil soutěž v SEO. Vyhrávat ceny bude ten, kdo bude v Google první na nějaké příšerné sousloví, které zadavatelé vymysleli (a na celém širém webu zatím neexistuje).

Těžko se dá vymyslet něco měřitelnějšího a populárnějšího, než je první místo v Google. Ale těžko říct, na co je to dobré kritérium na propagaci SEO jako takového.

První místo v Google je totiž často docela k ničemu. Kupříkladu moje stránky jsou v Google na prvním místě na spoustu slov, o která jsem nikdy neměl zájem (namátkou např. psát, zpaměti, příprava, efektivnější, parazitní). Ale i u slov, o která stojím, není nutné být na prvním místě. Ve skutečném SEO jde o to být umístěn dobře na více sousloví, nejlépe takových, která s tematikou souvisejí nebo řeší uživatelův problém. Také titulek musí být hezký, aby si někdo kliknul. Jde o to, zda se z návštěvníka stane zákazník či příznivec, jde o spoustu dalších věcí. První pozice je jenom třešnička na dortu.

Kdybych se chtěl za každou cenu dostat do Google na první místo na nějaké klíčové sousloví, postavil bych si spamovou linkfarmu. Dělal bych to takhle:

V Google by taková taktika pravděpodobně fungovala. Celé by to zabralo přibližně týden, plus sledování, vyhodnocování (zvracení nepočítaje). Příšerně nákladné. Takhle se ovšem SEO nedělá.

Opravdové SEO je win-win-win situace. Proč třikrát win? Poprvé vyhraje uživatel, když rychle najde, co hledal. Podruhé majitel webu, když prodá, co prodává. A potřetí SEO konzultant, protože se majiteli vyplatí dát mu slušnou provizi. Kdybych tedy chtěl nějaký z těch hezkých foťáků, které se v soutěži na seo-sem.cz dají vyhrát, udělal bych to jinak: dva dny bych prováděl skutečnou optimalizaci pro lidi a třetí den bych si ten foťák skočil za vydělané peníze koupit.

Reakce: Cubseo (jeden z organizátorů soutěže).

I když bude první Pixy, nakonec to ale nevyhraje, protože se nepřihlásí. Budeme totiž všichni odkazovat na Pixyho Běžešelemovací řůčovičky a není co řešit. Vysvětlení má Pixy na blogu.

Hezky (třebas trochu moc rozvlekle) soutěž obhajuje Nitro. Ve spotu SEO soutěž a válka proti Němcovi také oznamuje svoji účast v soutěži. Držím palce.

trvalý odkaz

Přidat nebo číst komentáře, počet: číslo

Yuhůův weblog píše Dušan Janovský, nick Yuhů. Napište mi prosím na dusan@pc-slany.cz